Твоє бачення Тернопільщини
Моє бачення Тернопільщини
Наше бачення Тернопільщини
Інше бачення Тернопільщини

27 березня відзначають Міжнародний день театру. Це свято встановив у 1961 році  IX конгрес Міжнародного інституту театру (МІТ) – організації, діяльність якої спрямована на зміцнення миру і дружби між народами та на розширення творчої співпраці всіх діячів світу.

Міжнародний день театру – це не просто професійне свято митців сцени, його також залюбки святкують мільйони глядачів і шанувальників театрального мистецтва.

Трішки історії

У наш час театр — справа звичайна. Будь-коли ми можемо, переглянувши афішу, вибрати виставу на свій смак. У стародавніх Афінах було зовсім інакше. Вистави давалися тільки двічі на рік — у великі та малі свята на честь бога Діоніса, бога природи, що оживає, і лише в одному призначеному для цього місці — театрі бога Діоніса під відкритим небом, на південному схилі великого міського пагорба з храмом і фортецею, до того ж не ввечері, а протягом чотирьох днів безперервно, п'ятнадцять п'єс по черзі одна за одною. Дивилися їх, не знаючи навіть назв п'єс, оскільки вони ставилися вперше і більше, як правило, не повторювалися. 

 • Театр вміщував до 17 000 чоловік, а держава сплачувала глядачам (не акторам, а глядачам!) їх денну платню, щоб вони могли протягом цих чотирьох днів спокійно сидіти в театрі, оскільки театр був не розвагою, а священною справою — вшануванням бога Діоніса.
 •  У грецькому театрі була спеціальна посада - рабдух , в чиї обов'язки входило лупити палицею по хребтину глядачів, які бушували під час вистав. 
 •  В одному з театрів Іонії був особливий ряд для одноруких воїнів. Перед ними садили ряд лисих рабів , б'ючи по лисині яких перші могли аплодувати.
 • Довгий час в давньоримській комедії заборонялося показувати римських громадян в смішному вигляді. Саме тому римська комедія зображувала греків і грецький побут . Так і виходило , що греки і римляни проявляли зворушливу одностайність : греки сміялися над собою , римляни теж сміялися над греками.
 •  Давньогрецький драматург Фриних одного разу представив у театрі свою п'єсу «Взяття Мілета » - про розорення грецького міста персами. Вона настільки засмутила глядачів , що весь театр вибухнув сльозами ; в покарання влади присудили поета до штрафу в тисячу драхм і заборонили постановку його п'єси.
 •  У грецькому театрі було лише три актори , кожен з яких міг виконувати кілька ролей.
 •  У класичні часи Афін перегляд театральної постановки трагедії був обов'язковий для всіх жителів Афін , крім рабів. Тому на представленні збирався все місто. Незаможним платили компенсацію за незароблені в цей час гроші. Коли особи , що відали постановками , стали стягувати плату за вхід , уряд Афін також почав виплачувати ці гроші громадянам . А ось на постановки комедій порядних жінок не пускали , хіба що гетери могли перебувати в театрі на виставі комічних творів.
 • Всі ролі в грецькому театрі виконували чоловіки. Жінки- актриси з'явилися пізніше , всі вони були дівчатами легкої поведінки і виступали лише в мимах ( досить-таки паскудних сценках побутового змісту) і пантомімах .
 • У римському театрі з'являється завіса, яка не піднімається догори і не розходиться в сторони , як зараз , а опускається в спеціальну щілину в підлозі.
 • Римський драматург Лівій Андронік сам виконував головні ролі в своїх трагедіях . Коли одного разу він втратив голос , він став доручати виконання всіх пісень спеціальному хлопчикові , що стояв ззаду , а сам лише відкривав рот. Це - перший зафіксований в історії випадок використання фонограми.

Театр і Україна

 • Руїни театрів античного типу у Херсонесі та Ольвії залишились до наших часів. Це були театри під відкритим небом, у центрі знаходився круглий майданчик для акторів і хору, а місця глядачів йшли уступами вгору.
 • Початки українського аматорського театру належить до 7 квітня 1730 року, коли в будинку глухівського заводчика І. Миклашевського відбулася вистава.
 • Перший український стаціонарний театр організував у 1906 році М.К.Садовський. Перші вистави він показав у Полтаві, а з 1907 року працював у Києві.
 • Перший український професійний оперний театр "Музична драма" було відкрито у 1919 році в Києві.
 • Найстаріший в Україні театр було збудовано в Харкові у 1789 році, згодом у Києві (1806), Одесі (1810).
 • Найстаріша з існуючих нині театральних будівель в Україні споруджена 1843 року у Львові. Зараз тут міститься Український драматичний театр імені М.Заньковецької. Раніше це був Старий театр - найбільша свого часу театральна споруда в Європі.
 • Найбільше "театральне" місто в Україні – Київ, в якому 25 театрів. Щодо областей, то першість за Одеською – 10 театрів, Львівською – 9, Кримською та Дніпропетровською – по 8.

За інформацією інтернет-видань підготувала Стефанія Полонська, спеціально для Vision.ternopil.ua.

 

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Життя міста

19 серпня , 2019
Освіта 22

Учні вивчатимуть фінансову грамотність за новими підручниками

Учні 9-х та 10-х класів oтpимають нoві навчальні матеpіали, щo дoпoмoжуть їм oсвoїти фінансoву гpамoтність. 
19 серпня , 2019
Культура 42

Тернополян запрошують на театральні вечори

XVII Всеукpаїнський фестиваль «Теpнoпільські театpальні вечopи. Дебют» пpoйде у нашoму місті  з 15 пo 22 веpесня. 
17 серпня , 2019
Культура 106

На Оскар від України в 2019 році претендує фільм "Додому"

Цьoгopіч на пpемію «Oскаp» від Укpаїни пpетендує лише oдин фільм – стpічка «Дoдoму» pежисеpа Наpімана Алієва.
15 серпня , 2019
Освіта 116

Тернополян закликають підписати петицію та підтримати програму "Основи сім'ї"

Тернополян закли акають підтримати петицію про введення нової освітньої програми «Основи сім’ї». Її метою є здобуття учнями основних життєвих компетенцій задля гармонійного життя…

На замітку

25 липня , 2019
Здоров'я 73

Незабаром у аптеках міста відновлять видачу інсуліну

На черговій сесії Тернопільської міської ради, яка відбулася 24 липня, відбулося голосування за внесення змін у бюджет Тернопільської громади. Та виділено 3 мільйони гривень для…
24 червня , 2019
Особистості 144

Відомий тернопільсьикй шоумен зламав ногу(ФОТО)

На своїй офіційній  сторінці у мережі Фейсбук відомий телеведучий Сергій Притула опублікував фото, на якому видно, що у нього зламана ліва нога. 
14 червня , 2019
Здоров'я 218

Епідситуація у Тернополі: за добу 8 людей заразилися хворобою Лайма

Як повідомляють фахівці Державної установи «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України», в області 12 червня 2019 року за первинними терміновими повідомленнями…
29 травня , 2019
Особистості 216

Сьогодні відзначається п'ята річниця загибелі генерал-майора Сергія Кульчицького

П’ять рoкiв тoму, 29 трaвня 2014 рoку, у Слoв’янську нa Дoнеччинi зaгинув Сергiй Кульчицький – укрaїнський вiйськoвий, генерaл-мaйoр, нaчaльник упрaвлiння бoйoвoї тa спецiaльнoї…

Фото / Відео НОВИНИ

05 травня , 2018
Фото новини 548

Агропродсервіс вкотре підтвердив свій високий статус серед аграрної еліти України

Вже восьмий рaз підряд підприємство "Aгропродсервіс" стaло номінaнтом в проекті "Aгрaрнa елітa Укрaїни", який проводить журнaл "Укрaїнський фермер".
21 серпня , 2017
Фото новини 1965

У Тернополі відбувся допрем'єрний показ фільму "Червоний"(фоторепортаж)

19 серпня в тернопiльському «Cinema Citi» вiдбувся допрем’єрний покaз iсторичної кiнострiчки укрaїнського виробництвa «Червоний», знятої зa мотивaми однойменного ромaну Aндрiя…
01 серпня , 2017
Відео новини 2799

Затверджено зміни до програми охорони культурної спадщини Тернополя (відео)

Змiни дo прoгрaми oхoрoни культурнoї спaдщини Тернoпoля зaтвердили сьoгoднi депутaти нa сесiї Тернoпiльськoї мiськoї рaди. 
21 квітня , 2017
Фото новини 2649

Мешкaнці Тернопільщини рaдо зустрічaли Михaйлa Сaaкaшвілі

      З візитом нa Тернопільщину, 20 квітня, зaвітaв ініціaтор «РУХУ НОВИХ СИЛ» Михaйло Сaaкaшвілі. Перш зa все, він спілкувaвся із мешкaнцями тa міським головою містa Зaліщики…

Опитування+++

Чи підтримуєте Ви передачу аеропорту з обласної у комунальну міську власність для відновлення його роботи?

Так, підтримую. - 100%
Ні, не підтримую - 0%

Всього голосів: 6
The voting for this poll has ended on: 08 квіт. 2014 - 13:32

Фото Файного

ternopil-city.jpg