Твоє бачення Тернопільщини
Моє бачення Тернопільщини
Наше бачення Тернопільщини
Інше бачення Тернопільщини

27 березня відзначають Міжнародний день театру. Це свято встановив у 1961 році  IX конгрес Міжнародного інституту театру (МІТ) – організації, діяльність якої спрямована на зміцнення миру і дружби між народами та на розширення творчої співпраці всіх діячів світу.

Міжнародний день театру – це не просто професійне свято митців сцени, його також залюбки святкують мільйони глядачів і шанувальників театрального мистецтва.

Трішки історії

У наш час театр — справа звичайна. Будь-коли ми можемо, переглянувши афішу, вибрати виставу на свій смак. У стародавніх Афінах було зовсім інакше. Вистави давалися тільки двічі на рік — у великі та малі свята на честь бога Діоніса, бога природи, що оживає, і лише в одному призначеному для цього місці — театрі бога Діоніса під відкритим небом, на південному схилі великого міського пагорба з храмом і фортецею, до того ж не ввечері, а протягом чотирьох днів безперервно, п'ятнадцять п'єс по черзі одна за одною. Дивилися їх, не знаючи навіть назв п'єс, оскільки вони ставилися вперше і більше, як правило, не повторювалися. 

 • Театр вміщував до 17 000 чоловік, а держава сплачувала глядачам (не акторам, а глядачам!) їх денну платню, щоб вони могли протягом цих чотирьох днів спокійно сидіти в театрі, оскільки театр був не розвагою, а священною справою — вшануванням бога Діоніса.
 •  У грецькому театрі була спеціальна посада - рабдух , в чиї обов'язки входило лупити палицею по хребтину глядачів, які бушували під час вистав. 
 •  В одному з театрів Іонії був особливий ряд для одноруких воїнів. Перед ними садили ряд лисих рабів , б'ючи по лисині яких перші могли аплодувати.
 • Довгий час в давньоримській комедії заборонялося показувати римських громадян в смішному вигляді. Саме тому римська комедія зображувала греків і грецький побут . Так і виходило , що греки і римляни проявляли зворушливу одностайність : греки сміялися над собою , римляни теж сміялися над греками.
 •  Давньогрецький драматург Фриних одного разу представив у театрі свою п'єсу «Взяття Мілета » - про розорення грецького міста персами. Вона настільки засмутила глядачів , що весь театр вибухнув сльозами ; в покарання влади присудили поета до штрафу в тисячу драхм і заборонили постановку його п'єси.
 •  У грецькому театрі було лише три актори , кожен з яких міг виконувати кілька ролей.
 •  У класичні часи Афін перегляд театральної постановки трагедії був обов'язковий для всіх жителів Афін , крім рабів. Тому на представленні збирався все місто. Незаможним платили компенсацію за незароблені в цей час гроші. Коли особи , що відали постановками , стали стягувати плату за вхід , уряд Афін також почав виплачувати ці гроші громадянам . А ось на постановки комедій порядних жінок не пускали , хіба що гетери могли перебувати в театрі на виставі комічних творів.
 • Всі ролі в грецькому театрі виконували чоловіки. Жінки- актриси з'явилися пізніше , всі вони були дівчатами легкої поведінки і виступали лише в мимах ( досить-таки паскудних сценках побутового змісту) і пантомімах .
 • У римському театрі з'являється завіса, яка не піднімається догори і не розходиться в сторони , як зараз , а опускається в спеціальну щілину в підлозі.
 • Римський драматург Лівій Андронік сам виконував головні ролі в своїх трагедіях . Коли одного разу він втратив голос , він став доручати виконання всіх пісень спеціальному хлопчикові , що стояв ззаду , а сам лише відкривав рот. Це - перший зафіксований в історії випадок використання фонограми.

Театр і Україна

 • Руїни театрів античного типу у Херсонесі та Ольвії залишились до наших часів. Це були театри під відкритим небом, у центрі знаходився круглий майданчик для акторів і хору, а місця глядачів йшли уступами вгору.
 • Початки українського аматорського театру належить до 7 квітня 1730 року, коли в будинку глухівського заводчика І. Миклашевського відбулася вистава.
 • Перший український стаціонарний театр організував у 1906 році М.К.Садовський. Перші вистави він показав у Полтаві, а з 1907 року працював у Києві.
 • Перший український професійний оперний театр "Музична драма" було відкрито у 1919 році в Києві.
 • Найстаріший в Україні театр було збудовано в Харкові у 1789 році, згодом у Києві (1806), Одесі (1810).
 • Найстаріша з існуючих нині театральних будівель в Україні споруджена 1843 року у Львові. Зараз тут міститься Український драматичний театр імені М.Заньковецької. Раніше це був Старий театр - найбільша свого часу театральна споруда в Європі.
 • Найбільше "театральне" місто в Україні – Київ, в якому 25 театрів. Щодо областей, то першість за Одеською – 10 театрів, Львівською – 9, Кримською та Дніпропетровською – по 8.

За інформацією інтернет-видань підготувала Стефанія Полонська, спеціально для Vision.ternopil.ua.

 

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Життя міста

24 травня , 2019
Культура 129

Юні тернопільські кінознавці привітали Одеську кіностудію зі 100-річчям (фото, відео)

У рамках ІІІ Всеукраїнського фестивалю дитячого кіно, анімації та телебачення «Кінохвилька», пройшов конкурс на найкращий соціальний ролик. Підведення підсумків конкурсу та…
22 травня , 2019
Освіта 59

Тернопіль формуватиме модель розвитку правової освіти школярів

Впродовж п’яти років у Тернополі формуватимуть модель, яку впроваджуватимуть на території України. На базі міської школи правового-ліцею № 2 діятиме Всеукраїнський експеримент…
17 травня , 2019
Культура 23

На UA: ТЕРНОПІЛЬ розповіли історії про свої вишиванки

Дo Всесвiтньoгo дня вишивaнки прaцiвники UA: "Укрaїнське рaдio Тернoпiль пiдгoтувaли спецпрoект, який реaлiзoвують в кiлькa етaпiв. A сaме, для рaнкoвoгo шoу, яке 16 трaвня вели…
10 травня , 2019
Освіта 294

Феєричне свято талантів Тернопільського ліцею №21 – спеціалізованої мистецької школи ім. І. Герети відбулося у філармонії

Звітний концерт Тернопільського ліцею №21 – спеціалізованої мистецької школи імені Ігоря Герети  відбувся 8 травня, у Тернопільській обласній філармонії.Вихованці закладу…

На замітку

22 травня , 2019
Здоров'я 38

Тернопільщина: нещеплених дітей можуть не пускати у школи та літні табори

Нa Тернoпiльщинi регioнaльнa кoмiсiя з питaнь технoгеннo-екoлoгiчнoї безпеки тa нaдзвичaйних ситуaцiй рекoмендувaлa не приймaти у лiтнiй тaбiр тa не дoпускaти дo нaвчaння…
24 квітня , 2019
Здоров'я 407

Тернопіль розпочав встановлення новітніх систем очищення води у школах

Перший питний фонтанчик з сучасною системою очистки води встановили 23 квітня у Тернопільській спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів №17 імені Володимира Вихруща з поглибленим…
10 квітня , 2019
Здоров'я 260

У Тернополі говорили про якість харчових продуктів у шкільних ідальнях

9 квітня у Тернопільській міській раді відбувся круглий стіл з питань харчування та свідомого споживчого вибору учнів та контроль безпеки харчових продуктів, які реалізовуються у…
09 квітня , 2019
Здоров'я 423

Тернопільщина: через смертельний випадок заборонили медичний препарат

Держaвнa службa Укрaїни з лiкaрських зaсoбiв тa кoнтрoлю зa нaркoтикaми тимчaсoвo зaбoрoнилa oдну серiю препaрaту "Метoнaт" через смертельний випaдoк нa Тернoпiльщинi.

Фото / Відео НОВИНИ

05 травня , 2018
Фото новини 432

Агропродсервіс вкотре підтвердив свій високий статус серед аграрної еліти України

Вже восьмий рaз підряд підприємство "Aгропродсервіс" стaло номінaнтом в проекті "Aгрaрнa елітa Укрaїни", який проводить журнaл "Укрaїнський фермер".
21 серпня , 2017
Фото новини 1758

У Тернополі відбувся допрем'єрний показ фільму "Червоний"(фоторепортаж)

19 серпня в тернопiльському «Cinema Citi» вiдбувся допрем’єрний покaз iсторичної кiнострiчки укрaїнського виробництвa «Червоний», знятої зa мотивaми однойменного ромaну Aндрiя…
01 серпня , 2017
Відео новини 2627

Затверджено зміни до програми охорони культурної спадщини Тернополя (відео)

Змiни дo прoгрaми oхoрoни культурнoї спaдщини Тернoпoля зaтвердили сьoгoднi депутaти нa сесiї Тернoпiльськoї мiськoї рaди. 
21 квітня , 2017
Фото новини 2535

Мешкaнці Тернопільщини рaдо зустрічaли Михaйлa Сaaкaшвілі

      З візитом нa Тернопільщину, 20 квітня, зaвітaв ініціaтор «РУХУ НОВИХ СИЛ» Михaйло Сaaкaшвілі. Перш зa все, він спілкувaвся із мешкaнцями тa міським головою містa Зaліщики…

Опитування+++

Чи підтримуєте Ви передачу аеропорту з обласної у комунальну міську власність для відновлення його роботи?

Так, підтримую. - 100%
Ні, не підтримую - 0%

Всього голосів: 6
The voting for this poll has ended on: 08 квіт. 2014 - 13:32

Фото Файного

375898_435295499855790_310882645_n.jpg